Živimo u dobu kontinurano razvijajućih komunikacijskih tehnologija u kojem se način na koji svakodnevno razgovaramo i razmjenjujemo informacije neupitno mjenja.  Seksualnost je sastavni dio ljudske egsitencije kao i izražavanje seksualnih želja,  i  podlježe dostupnim oblicima komuniciranja.

Šta je seksting i kada se taj termin prvi put pojavio

Seksting je vrlo jednostavno rečeno slanje poruka eksplicitnog seksualnog sadržaja  putem elektronskih uređaja (telefona, kompjutera ili tableta). Termin je ušao u široku upotrebu početkom 21 vijeka, kada je došlo do povećane upotrebe razvijenih uređaja za komunikaciju primarno mobilnih telefona. Seksiting se može odnosit na pisane poruke, razmjenu fotografija ili video sadržaja implicitnog ili eksplicitnog seksualnog sadržaja.

Kakvo značenje ima za osobe koje učestvuju u njemu?

Primarno značenje sekstinga je pobuda i / ili zadovoljenje seksualnog nagona kod osoba koje su uključene u ovaj vid komunikacije. Može značiti i potvrdu nečije poželjnosti te validaciju atraktivnosti prema drugim osobama.

Zbog čega je privlačan seksting i zašto se ljudi odlučuju za ovaj tip dopisivanja? 

Tokom razmjene poruka seksualnog sadržaja između dvije ili više osoba uključenih u komunikaciju nema direktnog fizičkog susreta što komunikaciju čini prividno “sigurnijom” I lakšom za kontrolu. Osobe su zaštićene ekranom iza kojeg se nalaze bilo da šalju ili da primaju poruke. Vrlo popularno je slanje poruka seksualnog sadržaja između adolescenata koji su prirodno znatiželjni o svojoj seksualnosti, i oni često razmjenjuju poruke sa vjerovanjem da će ostati anonimne. Što se ponekada ne dogodi. Vrlo često smo svjedoci viralnih fotografija ili video snimaka koje su snimili adolescenti i javno distribuirali. Ovo je vrlo ponižavajuće za osobe koje su kreirale sam sadržaj i može dovesti do značajnih problema kod adoloscenta ili adolescentkinje.

Da li se to može okarakterizirati kao vrsta prevara ako su u pitanju osobe u vezi?

To  ovisi o značaju, učestalosti i kontinuitetu u kojem jedan ili oba partnera koriste elektronske uređaje za komuniciranje poruka seksualnog sadržaja sa osobama van partnerskog odnosa. Ukoliko poruke dovode I do zadovoljenja seksualnih nagona bez znanja ili saglasnosti partnera to se ovisno od konteksta para može razumijeti kao van partnerski odnos posebno ukoliko dugo i često traje, ali ovo primarno ovisi o značenju koje ova komunikacija ima za par.

Da li ste se u vašem poslu susreli sa ovakvim slučajevima i možete li navesti primjer?

Vrlo često kada parovi dođu na savjetovanje jedno od značajnih pitanja sa kojim dolaze  je pitanje povjerenja. Ukoliko jedan od partnera sumnja na izvan partnerski odnos često se teži provjeri sms poruka, Facebook messenger-a, emaila ili ostalih socijalnih mreža. U tim situacijama ukoliko se otkriju poruke sa drugom osobom posebice ukoliko su seksualne prirode, drugi partner u tome vidi potvrdu svoje sumnje o van partnerskoj relaciji I razumije kao izdaju partnerskog odnosa. Ono što je važno razumjeti tokom rada sa parovima jeste zbog čega su se desile ove razmjene sa osobom van partnerskog odnosa.

Koje su njegove koristi, a koje mane?

Razmjena poruka seksualnog sadržaja u stabilnoj vezi može dovesti do reanimacije partnerskog odnosa i veće povezanosti partnera, I poželjan je vid nove komunikacije za parove koji su u sigurnom odnosu. Postoje i opasnosti koje ovaj vid komunikacije nosi a primarno je vezano za poštivanje privatnosti poruka I sadržaja što često nije slučaj. Posebno su ranjivi adolescenti i trebaju biti upoznati sa rizicima koji se vežu za razmjenu ili primanje poruka ovog tipa.

 

Kako pomoći parovima koji su zbog sextinga dospjeli u krizu?

Potrebno je raditi na uspostavi povjerenja u odnosu. Taj proces zahtjeva prisustvo I posvećenost oba partnera radu na njihovom odnosu.Preporučuje se objektivna i stručan rad sa obučenim psihoterapeutom.  Ova se usluga može dobiti kod svih educiranih terapeuta za rad sa parovima širom BIH.

Leave a Reply