Savjetodavni radSistemska porodična terapija

Očekivanja od psihoterapije i savjetovanja

By 22. Decembra 2017. No Comments

Psihoterapija i savjetovanje

Psihoterapijski odnos je vrlo jedinstven odnos, kojeg prate određena prava, odgovornosti i sigurnost. Za osobe  koje razmišljaju o započinjanju psihoterapije, ovaj članak daje pregled procesa: šta možete  očekivati od psihoterapije, koja je vaša uloga u procesu i koje su smjernice koje se tiču povjerljivosti.

Psihoterapija i savjetovanje se  prakticira na različite načine ovisno od okruženja, klijentog izazova,  teorijskog pravca i ostalih faktora. Ipak, naredne informacije su dostupne da bi vam pružile bolju ideju o tome šta možete očekivati od procesa.

Psihoterapijski proces je:

  • “Razgovor sa svrhom”
  • Psihoterapuet ne daje savjete, Vi ste ekspert  za sebe ne psihoterapeut
  • Psihoterapeut teži da se susretne sa klijentom na mjestu na kojem se trenutno nalazite u svom  životu, i da razumije Vaš život kroz Vaš doživljaj
  • Psihoterapeut ne osuđuje i ne podržava “strane” već se usmjerava na razumijevanje Vas.

Psihoterapija Vam može biti od koristi u:

  • Razumijevanju sebe (uvid ili spoznaja)
  • Da razvijete svijesnosti o sebi i okruženju
  • Da koristite to što ste naučili za značajnije promjene u svom životu

Proces promjene

  • Za promjenu je potrebno vrijeme i može biti i zahtjevan proces. Vi niste postali osoba koja ste danas preko noći, i ne možete ni postići promjene “preko noći”
  • Promjena dolazi polako, cilj je tokom procesa dolaziti do manjih promjena
  • Promjena je proces koji uključuje stadije promjene
  • Zastoji su dio procesa promjene
  • Promjena je često dio mjenjanja perspektive, ne možemo kontrolisati događaje u svom životu ali možemo svoju reakciju na njih
  • Stvarna promjena se postiže uz klijetnov marljivi rad i potrebno je uvažiti naučeno iz terapije i primjeniti u stvarni život.
  • Psihoterapija je proces koji uključuje aktivno sudjelovanje i punu predanost terapijskom procesu

 

Cilj psihoterapijskog rada

Se dogovara između psihoterapeuta i klijenta obično tokom prvog susreta.

Različite terapijske tehnike se koriste da bi se stekao uvid i postigao cilj u savjetovanju

“Zadaća” se dodjeljuje povremeno da bi se pomoglo u usmjeravanju na posebno pitanje ili da bi se održao kontinuitet procesa

Očekivanja od procesa psihoterapije

Možete očekivati da ćete se sresti sa osobom koja je zainteresirana da čuje Vaše zabrinutosti i da Vam pomogne da razvijete bolje razumijevanje o sebi i o tome sa  čim se trenutno suočavate lakše i efikasnije. Vaš psihoterapeut će Vas ozbiljno shvatiti i biće voljan da otvoreno razgovara o bilo čemu Vi želite razgovarati. Vi također možete pitati psihoterapeuta pitanja bez  ustručavanja ukoliko su Vam ti odgovori Važni za Vaš život.

Također, ovisno od terapijske škole pristup radu može biti različit i ukoliko imate nekih pitanja  o procesu pitajte svog terapeuta. Psihoterapueti nemaju neke magične vještine ili moći, i neće biti u stanju riješiti Vaše probleme direktno  za Vas. Vaš savjetnik će željeti da radi sa Vama i podržaće Vas u onome što sami možete uraditi.

Vaš terapeut će zadržati sve u privatnosti vaših razgovora, izuzev u posebnim situacijama. Ako imate pitanja o ograničenjima povjerljivosti, razgovarajte sa svojim terapeutom.

Unutar samog terapijskog odnosa profesionalnog odnosa koji imate sa svojim terapeutom i Vi imate određene odgovornosti koje Vam mogu pomoći da jasnije postignete svoje terapijske ciljeve.

Ove odgovornosti uključuju

Redovni dolasci na zakazane sastanke, ukoliko niste u mogućnosti doći potrebno je da obavijestite svog terapeuta najmanje 24 sata raniije, da bi Vaš termin mogao biti iskorišten za nekog drugog.

Otvoren i iskren razgovor sa Vašim terapeutom o Vašim zabrinutostima.

Razgovarajte sa svojim terapeutom o primjećenim poboljšanjima ili ne, kojih postajete svjesniji. Vaša komunikacija će pomoći i treapeutu da prilagodi svoj pristup bolje Vašim potrebama.

Ponekada se svi nalazimo u situacijama za koje imamo doživljaj da se nikada neće završiti. Svaki psihoterapijski tretman daje razumijevanje za dati problem u adaptivnom smislu,  i da klijent može uraditi nešto da bi unaprijedio svoju trenutnu situaciju. Ovo dovodi da klijetni mogu da prave kvalitetnije odluke koje mogu dovesti do unaprijeđenja određenog dijela njihovog života bilo da se osjećaju bolje, unaprijede partnerske odnose, jasnije izražavaju svoje emocije ili neka druga pozitivna promjena.

 

Leave a Reply