Samo pomoć Uncategorized

Možemo uraditi puno više za naše majke, prijateljice, supruge za unaprijeđenje njihovog mentalnog zdravlja

By 6. Marta 2019. No Comments

Žene obezbijeđuju zdravlje porodice. Bez obzira koje su obaveze ili svakodnevni izazovi ispred njih, važno je da žene čuvaju svoje mentalno zdravlje. Tokom vremena žene su preuzimale odgovornosti i brinule se o zdravlju svih članova porodice kao i svom. Žene su te koje u većini slučajeva organizuju nabavku, brinu se i utječu na hranu koja se jede u porodici i brinu se o bolesnim članovima. Ova uloga je jako važna da bi žene mogle razumjeti na koji način njihovi životni izbori u svakodnevnom životu utječu na njihovo mentalno zdravlje.

Iako isti broj žena i muškaraca ima poteškoće sa mentalnim zdravljem neka od stanja su češća za žene i obratno.

Mentalna stanja imaju drugačiji učinak na žene od muškaraca i neka su češća kod žena. Nasilje je često važan faktor u poteškoćama sa mentalnim zdravljem kod žena. Postoje također određene vrste depresije koje su specifične samo za žene, kao što je postnatalna depresija, predmenstrualni poremećaj i stanja povezana sa menopauzom.

Različiti socijalni faktori stavljaju žene pod veći rizik i slabije mentalno zdravlje nego muškarce. Ipak, spremnost žena da razgovaraju o svojim osjećanjima  i njihove jake socijalne mreže mogu biti od velikog značaja u zaštiti njihovog mentalnog zdravlja.

Šta nam znači dobro mentalno zdravlje

Dobro mentalno zdravlje znači da smo sposobni da se suočavamo sa svakodnevnim stresom i ostvarimo lične ciljeve. Mnogi događaji poput traume, stresa, poteškoća sa spavanjem, mogu utjecati na naše mentalno zdravlje. Možda nećete biti u mogućnosti spriječiti mentalne poteškoće ali možete poduzeti korake da zaštitite i podržite mentalno zdravlje kroz život.

Istraživanja pokazuju da većina mentalnih stanja počinje rano u životu, obično oko 25 godine. Mentalna stanja su najčešća kod mladih ljudi, ali neka stanja su ozbiljnija i duže traju od ostalih. Skoro istraživanje urađeno u USA, je pokazalo da skoro 1 od 3, mlade žene od 18-25 godine su izjavile da su imale neki oblik mentalnog stanja u protekloj godini.

Jedna od deset mladih žena ima ozbiljno mentalno stanje koje im utječe na svakodnevno funkcioniranje i aktivnosti.

Izazovi sa kojima se mlade žene suočavaju  u 20tim godinama  

U ranim 20tim možda se suočavate sa stresnim situacijama poput pronalaska posla, završavanja obrazovanja, selidbom, ili odvajanjem od  porodice. Ovo može biti stresno vrijeme za bilo koga. Može biti još teže suočavati se sa ovim izazovima ukoliko imate mentalnih izazova i ukoliko nemate pravu podršku.

Kako možete unaprijediti svoje mentalno zdravlje u 20tim

  • Potražite podršku koja vam je potrebna. Ukoliko se osjećate beznadežno i bespomoćno potražite podršku koja će vam pomoći da to stanje prevaziđete.
  • Razgovarajte sa stručnjacima iz oblasti mentalnog zdravlja. Što ranije potražite pomoć prije će vam postati bolje
  • Počnite stvarati zdrave navike za sebe.

Izazovi u 30tim i 40tim godinama

Tokom 30tih i 40tih možete biti usmjereni na karijeru, brigu o porodici ili koordiniranje različitih obaveza. Ove obaveze mogu biti iscrpljujuće i stresne i mogu otežati održavanje dobrog mentalnog zdravlja. Vaš menstrualni ciklus ili trudnoće također mogu utjecati na sveukupno mentalno zdravlje koje može biti pod utjecajem promjena raspoloženja tokom vašeg ciklusa ili trudnoće ili poteškoće u ostvarivanju roditeljstva.

Perimenopauza,  prelaz ka menopauzi često počinje u kasnim 40tim. Perimenopauza može dovesti do iznenadnih hormonalnih promjena i može utjecati na vaše fizičko i mentalno zdravlje.

Kako možete unaprijediti svoje mentalno zdravlje u 30tim i 40tim 

  • Ne zaboravite na svoje zdravlje. Tokom godišnjeg sistematskog pregleda razgovarajte sa svojim ljekarom o svom mentalnom zdravlju i kako se trenutno osjećate.
  • Razvijate i održavajte zdrave navike.Ispravna ishrana, vježbanje, dovoljna količina sna i održavanje kvalitetnih veza sa drugim ljudima može vam pomoći da se nosite sa stresnom koji doživljavate u 30tim i 40tim godinama. Zdrave životne navike vam mogu pomoći da nađete potrebnu energiju za podršku pri prevazilaženju mentalnih izazova.

Izazovi za žene u 50tim  i 60tim godinama

Tokom ranih 50tih vjerovatno je da doživljavate menopauzu koja može utjecati na mentalno zdravlje ili nivoe stresa koji mogu utjecati na vaše mentalno zdravlje. Ukoliko ste u romantičnom odnosu možete primijetiti da su se uloge i očekivanja od odnosa promijenila tokom godina. Do svojih 60tih godina možete već planirati ili ostvariti penziju ili otkriti hronično oboljenje. Moguće je da se nađete u praznom domaćinstvu jer su se djeca odselila ili se vi možete naći u poziciji da se brinete o starijim osobama. Ove velike životne promjene mogu imati emotivne ili čak i fizičke posljedice.

Kako možete unaprijediti svoje mentalno zdravlje u 50tim i 60tim

  • Tretirajte simptome menopauze. Razgovarajte sa svojim doktorom o načinima ublažavanja simptoma menopauze ukoliko vam predstavljaju neugodnost u svakodnevnom životu. Izmjena u nivoima hormona tokom menopauze i perimenopauze također utječe na vaše emocije.
  • Dajte prioritet svome zdravlju.Ukoliko ste osoba koja se brine o drugima pokušajte biti svjesni doživljaja stresa i vaših fizičkih potreba.
  • Ostanite aktivni. Ukoliko ste u penziji pronađite aktivnosti da okupirate tijelo i um. Penzija je prilika da uradite stvari koje niste do sada imali prilike raditi kao što je novi hobi, volontiranje, posjeta prijateljima i rodbini. Jedan od rizika kada nemate stalni posao je da se možete osjećati usamljeno.

Izazovi za žene u 70tim godinama

Vaše 70te godine i preko su period kada možete da uživate u penziji, započeti nove hobije i susretati se često sa prijateljima. Ovo može biti period kada se mnogi ljudi susreću sa dijagnozom ozbiljnih zdravstvenih stanja kao što su oboljenja srca ili rak. Ponekada se suočavate sa gubitkom osobe koje volite. Osobe u 70tim i preko, se mogu suočavati sa ozbiljnim finansijskim poteškoćama uzrokovane medicinskim troškovima ili ograničenim primanjima.

Starije osobe preko 65 godina često imaju poteškoće sa spavanjem, što ih stavlja pod rizik od mentalnih stanja. Iako ove promjene mogu biti stresne u uznemiravajuće postoje alati koje možete koristiti da postignete i održite dobro mentalno zdravlje u ovoj životnoj fazi.

Kako možete unaprijediti svoje mentalno zdravlje u 70tim

  • Održavajte dobre odnose sa drugima. Starije osobe mogu biti izolovane od prijatelja, porodice i zajednice. Dobra socijalna mreža sa drugim ljudima i članovima porodice može pomoći kod mentalnog čak i fizičkog zdravlja.
  • Pružite i uradite nešto za druge.Istraživanja pokazuju da kada volontirate svoje vrijeme i vještine za korist drugih osjećate se više povezano i imate manje nivoe stresa.
  • Pravilno se hranite.Starije osobe trebaju jednako puno kvalitetnih namirnica kao i mlađe žene, ali im je potrebno manje kalorija u ishrani. Posavjetujte se sa nutricionistom o tome kako treba da izgleda vaš plan prehrane.
  • Budite aktivni. Fizička aktivnost pomaže vašim kostima, srcu i raspoloženju. Većina odraslih osoba treba najmanje 2 sata sedmično umjerene fizičke aktivnosti. Posavjetujte se sa ljekarom prije nego li se odlučite za fizičku aktivnost.

Svi mi u našem životu prolazimo kroz različite životne faze i važno je biti ih svjestan. Ono što ženama može biti od pomoći u svakoj od ovih faza je i žensko prijateljstvo.

Žensko prijateljstvo sa prijateljicama može zaštiti ženu u njenom mentalnom zdravlju i obezbjediti izvor podrške posebno  u teškim vremenima ili u periodu gubitka i promjene. Mentalno zdrave osobe često razgovaraju više o svojim osjećajima više od muškaraca i često imaju jaču socijalnu mrežu prijatelja i porodice. Za žene je vjerojatnije da će podijeliti sa drugom osobom kada su opterećene bilo sa bliskom osobom ili sa profesionalcem. Dobra socijalna podrška može imati presudnu ulogu u prevenciji mentalnih stanja i može pomoći osobama da se brže oporave.

 

 

Leave a Reply