Bračno savjetovanjePorodično savjetovanjeSavjetodavni radTerapija parova

Šta zaboravljam reći svome partneru, komunikacija kao alat

By 9. Jula 2017. No Comments

Komunikacija je suštinski važan dio svakog odnosa, a posebno partnerskih veza.

Sjetite se kako sretno ili ohrabreno osjećate kada se nađete na kafi ili druženju sa bliskim osobama, i koliko vam njihova podrška znači i treba. Uspješni ljudi imaju uspješne i podržavajuće odnose.

Kod prijatelja to je jednostavnije. Mi se uvijek odlučujemo za one osobe sa kojima dijelimo slična interesovanja i poglede na život. Sa osobom u partnerskom odnosu trebamo dijeliti i puno više. I zbog toga komuniciranje sa partnerom nije samo razgovor uz kafu već osnova pozitivnog i podržavajućeg dugoročnog odnosa. To je razlog zašto nam je komunikacija važna.

Bilo da se nalazite na početku odnosa ili ste u bračnoj vezi  preko 25 godina, vi i dalje koristite komunikaciju da bi ostvarili i zadovoljili svoje  potrebe.

Ova cesta ide u dva smijera

Sama riječ komunikacija ima različito značenje ovisno od okruženja, od kriznog komuniciranja do političkog. U partnerskom odnosu ipak se radi o dvosmjernom odnosu utemeljenom na potrebama, razumijevanju i zadovoljenju istih. Ukoliko smo u stanju prenijeti naše želje, osjećanja, misli i zabrinutosti partneru na način da nas druga strana čuje i ne doživi  napadajuće ili ugrožavajuće, to znači da smo u mogućnosti razumijeti prezentiranu infomaciju na uzajamnu korist oba sudionika. Dvosmjerno i pozitivno.

Parovi koji se nalaze u krizi se ponašaju upravo suprotno. Oni pokušavaju prenijeti svoje zabrinutosti, ali to rade na kritički način, napadno, žaleći se ili čak naređujući, i na taj način pozivaju na odbranu druge strane i njihovu negativnu reakciju. Parovi u krizi nisu dobri uzajamni slušaoci. Umjesto toga se prepirkama ili neuvažavanjem informacija drže “svoje strane”.

Na sreću, argumentativne i ostale ne produktivne navike se mogu promijeniti ukoliko se radi na jačanju vještina komunikacije. Vježbe komunikacije za parove vam mogu pomoći u razvijanju vještina na način da pozitivna komunikacija i nekonfliktno riješavanje problema postane prirodan stil razgovaranja u partnerskom odnosu. Za ovo vam nije potrebna terapija koja će se baviti vašim iskustvima iz djetinjstva, iako se ponekad spoznaje do kojih dođemo “gledajući u retrovizor” pomognu uvidom gdje smo naučili tako se izražavati. Ipak, suština je da ukoliko želite drugačije razgovarati sa partnerom, potreban vam je dobar edukacijski trening iz komunikacije i odlučnost da radite stvari drugačije.

Svaka vještina u komuniciranju, ili nedostatak iste, definira partnerski odnos. Iz ovog razloga od momenta kada promijenite komunikacijsku naviku, mijenjate i sam odnos.

Zamislite na trenutak da ste u vrlo burnom odnosu sa svojim partnerom u kojem je dosta bučno i gdje komunicirate nadvikivanjem. Ovaj način komuniciranja stvara agresivnu i nepodržavajuću atmosferu. Zamislite sada da su riječi ostale iste, ali da je vikanje prestalo. Kada se ovo dogodi čak i da ne ulazimo u analizu sadržaja dobili smo mirniju, opušteniju, ali prije svega sigurniju atmosferu.

Sigurno poznajete parove koji otvoreno razmjenjuju riječi podrške i uvažavanja koje se mogu shvatiti kao sam čin ljubavi. Mi ih i doživljavamo kao “zaljubljene”. Kada osobe definiraju svoju partnersku vezu kao ispunjenu i podržavajuću to znači da oba partnera imaju vještine za razmjenu pozitivnog dijaloga, ali i pozitivnog djelovanja koje počinje od izgovorene riječi.

Riječi kao korisni alati i generatori promjene

Svi smo naučeni tokom našeg života da baš i nije u redu biti u potpunosti otvoren prema drugima. Socijalno poželjni odgovori se pretvore u poruke koje često ne oslikavaju ni potrebe, a ni naše želje. Ipak u partnerskom odnosu, šta bi se dogodilo kada bi zaista počeli govoriti uzajamno ono što stvarno osjećamo ili koje su naše stvarne potrebe? Kakav bi bio taj naš novi glas i koja bi bila poruka za partnera?

Ideja da komuniciramo potpuno iskreno zvuči izvrsno, ali istina jeste da zahtijeva dosta hrabrosti. Jedino smo spremni u potpunosti otvoreno komunicirati kada je to u našem najboljem interesu. Ali mi i dalje želimo ostaviti dobar dojam i zadržati sliku o sebi.  Šta je važno reći partneru? Kako se osjećamo, koje su naše potrebe i koje su naše želje.

 

Poželjno je komunicirati na tri različita načina sa partnerom. Rečnice koje će vam pomoći  za vas i partnera:

  • Komuniciranje osjećaja – koristimo osjećanje a ne misao

“Ja se osjećam……”

“Kako se ti osjećaš?”

  • Komuniciranje potrebe – šta mi je potrebno, šta mi je važno

“ Zbog toga jer mi je potrebno….. ili jer mi je važno”

“Zbog toga jer je tebi potrebno……… ili jer je tebi važno

  • Komuniciranje želje – onoga što mi obogaćuje život i čini me sretnim

“Da li bi ti htio …jer ću ja biti sretnija, zadovoljnija”

“Ima li nešto da ja mogu uraditi za tebe?”

Održavanje veze zahtjeva dosta posla, zbog toga je važno da zajedno sa partnerom imate mogućnost uzeti kratki predah.

Planiranje putovanja ili zajedničkog vikenda može vam omogućiti okruženje koje je zabavno i podržavajuće za vježbanje novih i pozitivnih razgovora. Svakodnevni život u u istoj rutini i okruženju može u konačnici dovesti do toga da veza više ne napreduje. Ukoliko provodite vrijeme zajedno u novom okruženju omogućićete sebi i partneru stvaranje novih sjećanja dok otpuštate dugo nakupljeni stres. Učenje komunikacije i odlazak na specijalizirane radionice može značajno ojačati vašu vezu. Loša komunikacija možda doprinosi i drugim puno značajnijim pitanjima koje se ne mogu vidjeti usljed svakodnevnih problema.

Vježbe za parove su zamišljene da bi ojačale komunikaciju i mogu unaprijediti i produbiti partnerski odnos. Da bi naučili kako postati bolji slušatelj trebate dozvoliti sebi i partneru ponovnu bliskost u odnosu da bi bili razvili novo uzajamno razumjevanje. Ukoliko ostvarite bolji dijalog sa partnerom i naučite izraziti osjećanja kao i rješavati probleme sa manje konflikta, u mogućnosti ste stvoriti odnos koji je zdraviji, otporniji na svakodnevne izvore stresa i emotivno podržavajući.

Kao što je i poznati filozof Fridrih Niče rekao: “Nije nedostatak ljubavi nego nedostatak prijateljstva to što čini brakove nesretnim”.

Leave a Reply